راهنما و همراه شما در مسیر ((ترک اعتیاد))

۱۷ مطلب در مرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

معضلی بنام اعتیاد به شبکه های اجتماعی

علی‌ اسماعیلی روانشناس  با اشاره به گسترش اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی اظهار داشت: شبکه‌های اجتماعی جزء موارد نوظهوری هستند که پدید آمده و استفاده از آنها غیرقابل انکار است. گذر زمان و تغییر شرایط از جمله مواردی هستند که باعث گسترش آنها شده‌ و افراد به ناچار از آنها استفاده می‌کنند و این موضوع در تمام جوامع وجود دارد.

این روانشناس گفت: این که چرا افراد از آن استفاده می‌کنند، بستگی به شرایط مختلف دارد. به مرور و در زمان‌های مختلف انواع روش های ارتباطی مثل رادیو، تلویزیون، ماهواره و شبکه‌های اجتماعی به وجود آمده‌اند که مدیریت استفاده از آنها به نوعی به خود ما برمی‌گردد.

اسماعیلی با بیان اینکه آموزش استفاده از شبکه های اجتماعی باید از درون خانواده و از طرف والدین شروع شود، تصریح کرد: در حال حاضر کودکان از سنین 2 تا 2.5 سالگی استفاده از اینترنت، موبایل و تبلت را شروع می‌کنند که لازم است از طریق والدین، مدیریت و زمانبندی شود.

وی افزود: اگر مدیریت استفاده از این شبکه‌ها وجود نداشته و به حالت عادت و اعتیاد درآید، باعث بروز مشکلاتی از جمله اضطراب و فشارهای روانی می شود که در حال حاضر برخی از  کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جامعه ما به آن مبتلا هستند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ترک اعتیاد

قرصهای خواب آور و عوارض آنها

 

داروهای خواب آور، داروهایی هستند که با سرکوب سیستم اعصاب مرکزی (CNS) سبب ایجاد آرامش، تمدد اعصاب، کاهش اضطراب و استرس، خواب آلودگی، سرخوشی، کندی تنفس، کاهش حس تعادل، شل شدن عضلات، قضاوت مختل و واکنش های کند و مردد می شوند. 
  
بر پایه پژوهش جدیدی که توسط یک تیم پزشکی آمریکایی در نشریه «ژورنال بی ام جی اوپن» به چاپ رسیده است، مصرف قرص های خواب که در میان بسیاری از مردم طرفدار دارد به میزان چهار برابر احتمال بروز مرگ زودرس را تشدید می کنند. 
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، مصرف کنندگان دوز بالایی از قرص های خواب نیز تا 35 درصد نسبت به کسانی که از این داروها استفاده نمی کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری سرطان قرار دارند. گزارش یافته های این پژوهشگران دلیلی برای این مسئله ذکر نمی کند. 
  
پزشکان تحت رهبری دکتر «دنیل کریپک» از مرکز پژوهش های خواب کلینیک «اسکریپس» در ایالت کالیفرنیا با بررسی سوابق پزشکی بیش از 10 هزار و 500 فرد بزرگسال ایالت پنسیلوانیا که داروی خواب مصرف می کردند و مقایسه این افراد با 23 هزار و 600 نفر دیگر که بدون قرص خواب زندگی می کردند به نتایج فوق دست یافتند. 
 
تحقیق یاد شده حدود دو سال و نیم به طول انجامیده و مجموعه گسترده ای از داروهای خواب موجود در بازار را مورد بررسی و آزمایش قرار داده است. تعداد کل مرگ و میرهای رخ داده در هر دو گروه تحت آزمایش در این بازه زمانی ناچیز بوده و در کل به هزار نفر هم نرسیده است. 
 
با وجود این، پزشکان می گویند که تفاوتی فاحش در میزان مرگ و میرها وجود داشته است. احتمال مرگ کسانی که حدود 18 تا 132 قرص خواب در سال مصرف می کردند تا حدود 4.6 برابر بیشتر از اعضای گروه «کنترل» تحقیق بوده است. 
 
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ترک اعتیاد

اختلال دوشخصیتی (عوارض شیشه و مواد روانگردان)

 

اختلال دو شخصیتی چیست و دو شخصیتی کیست؟

واژه دو شخصیتی در واقع به طبقه اختلال هویت گسستی (که قبلاً به آن اختلال شخصیت چندگانه می گفتند) اشاره دارد. وجود این اختلال زمانی تایید می شود که نشانه های زیر در فردی دیده می شود.

۱.  وجود دو یا چند شخصیت (هویت) مجزا

۲. دست کم دو تا از این شخصیت ها (هویت ها) به طور مکرر رفتار شخص را در اختیار بگیرند.

۳.  ناتوانی در یادآوری اطلاعات شخصی

به عبارت دیگر می توان گفت اختلال هویت گسستی، اختلالی است که در آن یک فرد خاص، به جای یک شخصیت واحد و طبیعی دارای دو یا چند شخصیت است. به طوری که گویا چندین شخصیت در یک فرد زندگی می کند و هر کدام در مواقع متفاوتی بر فرد حاکم شده و ماهیت و رفتار وی را تعیین می کند. بیشتر اوقات این شخصیت ها کاملاً متفاوت (از نظر جنسیت، سن، زبان و فرهنگ، احساس و رفتار، نام و نام خانوادگی و...) بوده و حتی گاهی متضاد یکدیگرند. این در حالی است که معمولاً یک شخصیت اولیه وجود دارد که همان شخصیت اصلی فرد است و بقیه شخصیت ها بدل هستند.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ترک اعتیاد

اختلال دو قطبی 2( عوارض شیشه و مواد روانگردان)

همان طور که گفتیم افراد مبتلا به اختلال دو قطبی، علاوه بر دوره های افسردگی، دوره های مانیا را نیز تجربه می کنند. مانیا از چهار مجموعه نشانه برخوردار است که عبارتند از:

۱. نشانه های خلقی یا هیجانی: خلق فرد در حالت مانیک، شنگول و سرحال است. جالب اینکه با وجود خلق بالا، این افراد تحریک پذیر بوده و در صورت ناکامی در حهت رسیدن به اهداف خود، ممکن است گریه را سر دهند.

۲. نشانه های فکری یا شناختی: افکار فرد مانیک بسیار بلند پروازانه است، به طوری که وی به محدودیت های توانایی های خود اعتقاد ندارد و پیامدهای ناگوار برنامه ها و رفتارهای خود را تشخیص نمی دهد. ممکن است فرد در دوره مانیا افکار هذیانی راجع به خود داشته باشد، مانند اینکه دوست صمیمی شخصیت های سیاسی و تجاری معروف است. همچنین سرعت و پرش افکار (حواس پرتی و از شاخه به آن شاخه شدن افکار) در این بیماران زیاد به چشم می خورد. ممکن است بیمار چنان افکار یا عقاید پرشتابی در ذهن خود داشته باشد که سرعت آنها بیشتر از ان باشد که بتواند آنها را بیان کند یا بنویسد.

۳. نشانه های انگیزشی: رفتار فرد مانیک بیش فعالانه است و گرایش به فعالیت های پر هیجان، افراطی و پر خطر دارد. نمونه هایی از این رفتارها عبارتند از ولخرجی، سرمایه گذاری های مالی زیاد بدون داشتن پشتوانه کافی، رانندگی های دیوانه وار، صحبت کردن تند و سریع، پوشیدن لباس ها و آرایش پر زرق و برق و رفتارهای خشن و سلطه جویانه.

۴. نشانه های جسمی: فعالیت ها و جنب و جوش زیاد همراه با نیاز بسیار کم به خواب (به طور مثال دو ساعت خواب در شبانه روز ممکن است برای این افراد کافی باشد) به تدریج موجب فرسودگی بیمار می شود.

نشانه های ذکر شده فوق (هم افسردگی و هم مانیا) فقط تعدادی از نشانه هایی بود که افراد دو قطبی در طی دوره های متناوب تجربه می کنند. علت این بیماری نامشخص است اما بیش از ۸۰ درصد بیماران به دارو درمانی پاسخ می دهند و درمان می شوند، بدیهی است که روان درمانی همراه با دارو درمانی نیز در درمان این اختلال بسیار موثر است.

همواره در کنارتان در مسیر ترک اعتیاد هستیم.WWW.TARKETIAD.BLOG.IR


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ترک اعتیاد

اختلال دو قطبی1(عوارض روانگردان )

اختلال دو قطبی (مانیک ـ دپرسیون) در واقع نوع افسردگی است که در آن علائم افسردگی مانند: خلق افسرده، غم و اندوه، از بین رفتن علاقه و فقدان لذت در فعالیت ها، خستگی یا فقدان انرژی، احساس بی ارزشی، ناتوانی در تصمیم گیری و افکار مربوط به خودکشی با علائم مانیا (یا شیدایی) مانند: خلق شنگول، افکار شتابان و هذیانی، اعمال و رفتارهای پرهیجان و افراطی، بی خوابی، رفتارهای متوقعانه و سلطه جویانه و... با هم در طی دوره هایی رخ می دهد. یعنی یک فرد دارای اختلال دو قطبی در طی چند دوره متوالی (که مدت زمان هر دوره حداقل دو هفته است)، هم علائم افسردگی و هم علائم مانیا را تجربه می کند، اما ین دوره ها لزوماً منظم و به ترتیب (مثلاً سه ماه مانیاـ سه ماه افسردگی و الی آخر) نیستند. براساس تعداد دوره های افسردگی و مانیا و نیز شدت علائم در هر دوره، انواع مختلفی از اختلال دو قطبی وجود دارد که تشخیص صحیح آنها توسط روانپزشک یا روانشناس متخصص صورت می گیرد.

به طور دقیق تر یم توان گفت که افراد مبتلا به اختلال دو قطبی در دوره های افسردگی خود از نشانه های زیر رنج می برند:

 

۱. احساس غم: غم برجسته ترین و فراوان ترین نشانه هیجانی در طول دوره افسردگی است و ممکن است بیمار در ساعات زیادی از روز بدون اینکه دلیل خاصی داشته باشد، گریه کند. برخی از افراد افسرده، صبح ها احساس بدتری دارند و با گذشت زمان در روز، این احساس بهتر می شود. اما برخی دیگر عصرها و به هنگام غروب آفتاب احساس غم و ناراحتی فراوانی می کنند.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ترک اعتیاد

اتاق سبز یا سم زدائی (قسمت پایانی)

بنام خدا

آموزش خدمتگزاران حیطه سم زدائی مراکز اقامتی میان مدت ( پیش نویس)

تنظیم : حمید افشاریان مردادماه 1394


شرایط احراز مسئول تیم

- حداقل پاکی سه ماه

- مشاهده تغییررفتاری ایشان

- مهربان

- ترجیحا سن 30 الی 40 سال

- مودب

- تمایل به پرستاری

- آشنائی با تاثیرات مواد محرک و مخدر بر مغز(آموزش توسط مدیر داخله)

- آشنائی با سندروم  سایکوز و دلریوم (آموزش توسط مدیر داخله)

- آشنا با مفاهیم پرهیز مدار و ایمان مدار (آموزش توسط مدیر داخله)

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ترک اعتیاد

اتاق سبز یا سم زدائی (اطلاعات تکمیلی)

بنام خدا

آموزش خدمتگزاران حیطه سم زدائی مراکز اقامتی میان مدت ( پیش نویس)

تنظیم : حمید افشاریان مردادماه 1394بهترین تعداد

5 نفر بهترین شکل از نظر تعداد می باشد . یک خدمتگزار بعنوان مسئول یک نفر تمدید دوره بعنوان معاون و سه نفر رهجو که در حال گذراندن دوره 28 روزه خود هستند . همیشه بایستی حداقل دو نفر از 5 نفر در اتاق حاضر باشند ( مسئول و یک رهجو یا معاون و یک رهجو) .

ساعتهای شیفت و استراحت 

- شیفت یک  شب (23:00 تا 3:30 صبح) معاون و یک رهجو

- شیفت دو شب (3:30 تا 7:30 صبح) مسئول واحد ویک رهجو

از سه نفر رهجو تازه وارد در تیم هر شب یکنفر بصورت کامل استراحت می نماید. محل استراحت شیفتهای مختلف ترجیحا خارج از اتاق سبزمی باشد. کل اعضاء تیم از ساعت 17:00 الی 23:00 در اتاق حاضر هستند.

جلسه توجیهی تیم

مسئول تیم هفته ای یکبار ترجیحا جمعه شب با کل اعضاء جلسه ای برگزار نماید در این جلسه در خصوص شیوه برخورد با تازه واردین و ساعت شیفتها گفتگو می گردد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ترک اعتیاد

اتاق سبز یا سم زدائی (ادامه مطلب)

بنام خدا

آموزش خدمتگزاران حیطه سم زدائی مراکز اقامتی میان مدت ( پیش نویس)

تنظیم : حمید افشاریان مردادماه 1394


تاریخچه خانه های بهبودی

تاریخچه مراکز این چنینی (Recovery House ) به سال 1958 باز می گردد مراکزی به نام سینانان (Synanon ) با ظرفیت 50 رهرو مدت باز پروری دو سال

مدل دیگری از این مراکز خانه های فینیکس (Phoenix House) می باشد که به مدت 12 تا 18 ماه با ظرفیت 80 نفر فعالیت می نماید

که با الگوی سینانان اما با نظم وسیستماتیک تر بوده و تا به امروز کماکان به کار خود ادامه می دهد.

خانه های اودیسی ( Odessey  ) دسته سوم را تشکیل می دهند که بیشترین سعی خود را ضمن بهبودی صرف آموزش خدمتگزاران و مددیاران می نماید .

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ترک اعتیاد

چه اتفاقی در اتاق سبز می افتد؟

بنام خدا

آموزش خدمتگزاران حیطه سم زدائی مراکز اقامتی میان مدت ( پیش نویس)

تنظیم : حمید افشاریان مردادماه 1394چه اتفاقی در اتاق سبز می افتد؟

مراجع با این باور معتاد گونه وارد چرخه درمان می شود که من بدون مصرف نمی توانم زندگی کنم و بدون دارو نمی توانم قطع مصرف کنم. در بدو ورود در اتاق یا سالنی قرار می گیرد که خدمتگزاران آن افراد بهبود یافته هستند (Peer Group ) کسانیکه مدتی پیش در همان فضا بعنوان تازه وارد سرویس گرفته بودند و امروز در جایگاه خدمتگزار قرار گرفته اند این امر باعث می شود  مراجع به باورهای اشتباه وقدیمی خود شک کند و در سیستم انکار ایشان رخنه وارد شود در واقع تغییر باورهای قدیمی که از ارکان اصلی این روش درمان (پرهیز مدار و ایمان مدار) می باشد در این مرحله آغاز می گردد.

فضای اتاقهای سبز یا سم زدائی بغیر از مشخصات فیزیکی بایستی دارای مختصات خاص دیگری باشند :

- آرامش: بدن معنا که روابط از جنس صمیمی باشد

- شادی: با مفهوم رضایت درون که من بعنوان تازه وارد در جائی قرار گرفته ام که باید باشم یعنی دیده شدن و شنیده شدن

- پاکی : که ذهن آنچنان شرطی شود که هیچ ماده اعتیاد آوری در آن محیط وجود ندارد.

این مطلب را در روزهای آتی در همین بلاگ پی گیری نمائید.http://tarketiad.blog.ir

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
ترک اعتیاد

سم زدائی در ترک اعتیاد

بنام خدا

آموزش خدمتگزاران حیطه سم زدائی مراکز اقامتی میان مدت ( پیش نویس)

تنظیم : حمید افشاریان مردادماه 1394

سم زدائی (detoxification)

تعاریف

- سم زدائی فرایندی است که در طی آن به کمک دارو , تغذیه و جایگزینی مایع3ات به بیمار کمک می شود تا حداقل زجر روانی و جسمانی را در وضعیت پرهیز تجربه کند و به کاکردی بهتر دست یابد.

سم زدائی بخودی خود باعث بهبودی طولانی مدت نمی شود بلکه باید به آن بعنوان مرحله آماده سازی بیمار برای تداوم درمان , حفظ وضعیت پرهیز و تشویق به بازتوانی نگریست سم زدائی به روشهای گوناگون صورت می گیرد مهم ترین آنها:

- سم زدائی با آگونیستهای آلفا (کلونیدین)

- سم زدائی با داروهای آگونیست افیونی ( متادون)

- سم زدائی با داروهای آگونیست –آنتاگونیست افیونی (بوپرونورفین)

- سم زدائی با داروهای آنتاگونیست افیونی روش سریع یا فوق سریع

- سم زدائی به روش cold turkey(بوقلمون سرد): روشی که در مراکز اقامتی میان مدت از آن استفاده می شود شیوه بدون دارو (پرهیز مدار و ایمان مدار) در مرحله سم زدائی cold turkey می باشد بدان معنی که در روزهای ابتدائی قطع مصرف جهت تخفیف علائم محرومیت از هیچ داروئی استفاده نمی شود 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مهران زرگرزاده