کتامینketamine))

کتامین نوعی داروی بیهوشی  است که گاهی اوقات تزبرای تولید یک خواب عمیق است. این دارو در سال 1963 به عنوان جایگزینی برای داروهای PCP  ساخته شد و پس از آن معمولا استفاده می شود . بسیاری اوقات کتامین در دامپزشکی به عنوان یک آرام بخش حیوانات مورد استفاده قرارگرفته است . همچنین  در طب انسانی  به عنوان یک بی حس کننده استفاده می شود  هنگامی که آن را در خیابان یافت می کنید سرچشمه اش را باید در داروخانه های دامپزشکی جستجو کرد.

 

 کتامین شبیه چیست؟

کتامین اغلب بصورت خشک در فرم پودری آن یافت می شود.

کتامین به عنوان یک مایع تزریقی شفاف  ساخته شده است. این دارو اغلب خشک شده وبه شکل پودر شفاف  در مصارف خیابانی استفاده می شود. هنگامی که کتامین ا در خارج از حوزه پزشکی مورد سو استفاده  قرار می گیرد  اغلب مخلوط با مواد دیگر مانند  MDMA بصورت قرص یا دیگر دارو هاست . بدون آزمایش فیزیکی مشکل می توان گفت که ترکیب حاصل ماده مخدر بحساب می آید یا خیر.

کتامین  چگونه استفاده می شود؟

روش های مصرف کتامین بستگی به مصرف کننده دارد.  برخی ترجیح می دهند آن را بصورت استنشاقی داخل بینی استفاده کنند در حالی که دیگران مصرف خوراکی آن را ترجیح می دهند کتامین را همچنین می توان تذریق کرد  هر چند اکثر مصرف کنندگان خیابانی بصورت استنشاقی یا خوراکی مصرف می کنند. از آنجا که کتامین بی بو و بی مزه است، می توان آن را به مواد غذایی یا نوشیدنی ها بدون اینکه به راحتی تشخیص داده شوند اضافه کرد. هر چند که بعنوان  "داروی تجاوز" در نظر گرفته نشده اما در واقع  داروی تجاوز است. کتامین گاهی اوقات به نوشیدنی های زنان بی گناه اضافه میشوند و هنگام بروز بیحالی یا خواب اغلب تجاوز جنسی رخ می دهد.

هشدارها ئی در مورد کتامین

افرادی که از کتامین سو استفاده می کنند باید بدانند که  خطرات بسیاری مرتبط با استفاده از این دارو وجود دارد. این دارو می تواند موجب ابتلا به  سرگیجه شدید، خواب آلودگی و گیجی شود. فراموشی نتیجه  احتمالی   زمان  استفاده از کتامین ااست و این موضوع در موارد قار گیری در زمان یا مکان نامناسب می توا ند خطرناک باشد . کار با  ماشین آلات سنگین و یا رانندگی  وسایل نقلیه موتوری نیز می تواند خطرات جدی برای کاربر در برداشته باشد.

کتامین ممکن است باعث بروز افکار عجیب و غریب عجیب و غریب شود . حتی زمان مصرف دارو ر در طول یک عمل جراحی ممکن است   منجر به افکار یا رفتار  نامنظم یا غیر معمول پس از عمل منجر شود .این مسئله در مورد سو استفاده کنندگان کتامین نیز صادق است . این افکار و رفتارهای نامنظم می تواند به فعالیت های غیر منطقی که  خطرات جدی را برای  استفاده کننده در بر خواهد داشت منجر شود.

 اثرات جانبی کتامین

 عوارض جانبی مختلی وجود دارد  واکنش آلرژیک همواره امکان بروز دارد که  ممکن است به عواقب جدی منجر شود. ادامه استفاده از مواد مخدر می تواند وابستگی جسمی و روانی عناصر مرتبط با اعتیاد تولید کند.  استفاده از این دارو باعث خواهد شد ضربان قلب به طور چشمگیری کاهش یابد  و حتی ممکن است باعث ایست کامل قلبی شود که اگر فورا مداوا نشود جدا خطرناک خواهد بود.

کتامین می تواندموجب  سفتی عضلات، اسپاسم های عضلانی و تشنج شود. احساس سبکی سر و سرگیجه زمان استفاده از  کتامین معمول است .غش کردن یا سیاهی رفتن چشم  احتمال زیاد  خطرات جدی را به کاربر در برخواهد داشت. برخی از کاربران نیز تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، دوبینی و عوارض جانبی دیگر در هنگام مصرف کتامین  تجربه می کنند. هموار مصرف کتامین باید با نظر پزشک متخصص بوده و از مصرف خودسرانه آن احتراز کرد.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------